Arşiv

“Gönüllü Platformu”

*

MERHABA SEVGİLİ Karakalem Okurları,

Çeşitli vesilelerle görüyor ve biliyoruz ki, Karakalem dergisi yüreklerde ve dimağlarda yerini buluyor. Ancak bir yandan hepimiz biliyoruz ki, dergimiz, düzenli bir dergi şeklinde yayınlanmasına engel teşkil edecek zorluklar da yaşıyor ve bir anlamda tam olarak yerini bulamıyor. Bu zorlukların nedenlerini, neler yapılması gerektiğini ya da mevcut durumu -velev bilgilendirme amaçlı da olsa- çeşitli vesilelerle siz okurlarımızla paylaştık. Buna mukabil, neler yapabiliriz diyenler tarafından ilk adımı olarak “Karakalem Gönüllüleri” projesi hayata geçirildi. Projenin bu ilk adımı, derginin daha çok maddi boyutuna ilişkin sorunları hedef almıştı. İkinci adım olarak ise bu gönüllü platformunu genişleterek, gönüllü çalışma grupları oluşturmak ve genellikle editörümüzün üzerinde yoğunlaşan iş yükünü birlikte paylaşmak istiyoruz. Umuyoruz ki bu, hem gönüllü olarak bizler için bir sinerji oluşturacak hem de ihtiyacını duyduğumuz ancak hayata geçiremediğimiz nice güzel niyetin hayat bulması için güzel bir zeminin ilk adımları olacaktır.

Bir yanda ciddi bir istidadın, bir yanda azami bir ihtiyacın var olduğu ancak ikisini bir araya getirecek uygun ortamların bulunmayışıyla, ya istidatların heba olduğu ya da ihtiyaçların yerini başka şeylerin doldurduğu içimizi acıtan bir gerçek. Amacımız birlikten doğacak bu elverişli zeminde istifadeli çalışmalara hep birlikte yürümek.

Birbirimizi daha iyi tanımak ve aramızdaki bağı güçlendirmek, bunun yanı sıra daha güçlü hale gelmesini amaçladığımız dergimizin sizlerin görüş ve yorumlarıyla beslenmesi niyetleriyle bir anket çalışması hazırladık. Birlikte kurmayı düşündüğümüz gönüllü çalışma grupları için de ana kaynak olma özelliğine sahip olacak bu anketle, istidatlarımızı ihtiyaçlara aktarmamızı sağlayacak gruplandırmalar yapmayı umuyoruz.

Amacımız, sizlerdeki güçlü birikimi “hepimizin birikimi” haline getirmek. Bunun için yeri geldiğinde dergimizin en ilgi çeken bölümlerinden olan “derkenar”, “ayrıntılar”, “rakamların/ olayların dili” veya her biri özenle seçilmiş ve birçoğu ilk kez yayınlanma özelliğine sahip “vecizeler “bölümleri için sizlerin bu bölümlere yapacağınız katkıyla özel bir veri birikimine sahip olabilir veya sizlere ulaştığımız en önemli kaynaklardan biri olan sitemiz için gönüllü arkadaşlarımızdan teknik destekçiler sağlayabilir, böylece daha iyiye, daha kısa zamanda erişebiliriz diye düşünüyoruz. Yazı çalışmalarını iletecek gönüllülerimiz içinden nice güzide yazarlar kazanabilir veya biriken yazıları tashih etme görevini üstlenecek kardeşlerimiz sayesinde yazı ve yazar sayımızı daha hızlı arttırabiliriz diye umuyoruz. Bütün bunlar Karakalem Gönüllüleri Çalışma Grubu düşüncemizin bir parçasını teşkil ediyor.

Öncelikli isteğimiz, bu duygu ve düşüncelerimize katılan tüm dostlarımızın ankete katılımını sağlamak. Bu aşamayı tamamladıktan sonra birlikte düşünüp, birlikte karar vereceğimiz, birleştirdiğimiz istidatlarımızla hepimizin ihtiyaçlarına yine birlikte koşacağımız grubumuzun oluşması ve aktif hale gelmesini sağlayacağız inşallah.

Gönlü bizimle olan ancak gönüllü çalışma grubumuza katılamayacak sevgili dostlarımızdan ricamız ise, destek ve görüşlerini, eleştiri ve yorumlarını esirgememeleri, sağlam olmasına azami özen gösterdiğimiz bağlarımızı güçlendirme isteğimizde bizimle birlikte olmalarıdır.

Gönüllerimizdeki güzel niyetlerimizin, hayallerimizin, emeklerimizle yoğrulup, dergimizle bize dönmesi umuyoruz hepimiz için çok daha anlamlı olacaktır. Bu vesile ile böyle bir projenin hayalini kurmamıza sebep olan samimi desteğiniz, gönülden ilginiz için sonsuz teşekkürler.

  01.03.2009

© 2021 karakalem.net, *
© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut