Başarının Oranı

HAYATTA HEDEFLEDİĞİ şeyleri bir türlü başaramadığını düşünen bir adam, yaşlı bir baba dostunu ziyarete gitmişti. Yaşlı adam, çevresindeki insanların bilgi ve tecrübesinden istifade ettiği akıllı ve babacan bir adamdı.

Halini hatırını sorduğunda, adam:

“Vallahi durumum pek iyi değil” dedi ona. “Bir türlü hayatımda istediğim noktaya gelebilmiş değilim. Bakıyorum da, yaptığım işlerin yarıdan fazlasında başarısız oldum. Ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum.”

Yaşlı adam:

“Buna mı sıkılıyor canın?” diye sordu.

Adam:

“Evet” dedi, “size de, akıl danışmaya geldim. Bu durumu düzeltmek için ne yapmam gerekiyor?”

Bunun üzerine, yaşlı adam şu cevabı verdi:

“Sana tavsiyem, bugün evine giderken bir kütüphaneye uğrayıp New York Times’ın 1970 almanağını bulman ve 930. sayfasına bakmandır” dedi. “Orada, sana lâzım olan şeyi bulacaksın.”

Adam, yaşlı baba dostunun evinden ayrıldıktan sonra, koşar adım bir kütüphaneye gitti. New York Times’ın 1970 almanağını buldu ve 930. sayfasını heyecanla açtı. Ama hayal kırıklığına uğradı.

Zira, bu sayfada, beyzbol oyunuyla ilgili istatistiklerden başka birşey yoktu. Dünyanın en iyi beyzbol oyuncuları ve isabet yüzdeleri vardı yalnızca. Almanağın verdiği rakamlara göre, bu alanda birincilik, Ty Cobb’a aitti. Ty Cobb, kendisine atılan her on topun 3.67’sine isabetle vurmayı başarmıştı. Beyzbol tarihinin en ünlü oyuncularından Babe Ruth bile bu orana ulaşabilmiş değildi.

Adam, evine vardığında, ilk iş olarak yaşlı baba dostuna telefon etti:

“Almanağa baktım. Ty Cobb, 3.67 yazıyor” dedi.

Yaşlı adam, kısık kısık güldükten sonra:

“Gördün mü?” dedi. “Beyzbolda topa isabet bakımından bir numaralı oyuncu bile 3.67’de kalmış. Bunun anlamı nedir? Kendisine gelen her üç topun ancak birine doğru düzgün vurabilmiş. Sen ne umuyorsun ki?”

Adam:

“Şimdi anladım” dedi, “pek de başarısız olmadığımı, ama beklentilerimi makul bir düzeye indirmem gerektiğini söylüyorsunuz.”

  05.03.2003

© 2021 karakalem.net, İsmail Örgen


  1.  Bu yazının geçtiği eseri incelemek -veya satın almak- istiyorum.© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut