İki çift laf!

TEVEKKÜL KANAAT ve iktisadın ne büyük hazine olduğunu bugünlerde daha iyi idrak ediyoruz. İdrak hatasını görenler için, çareyi doğru yerde arayanlar için, çıkışı bilenler için!

Bilmek yetmiyor uygulama olmadıktan sonra. Akşama kadar “Tevekkül kanaat ve iktisat öyle bir hazinedir ki hiçbir şeye değişilmez” de ne fark eder; ruhunu anlamadıktan ve uygulamadıktan sonra! Sözler sadra sirayet etmiyorsa kuru lakırdıdan başka nedir?

İktisat büyük sünnetlerden biri; ne derece bunu yaşıyor ve yaşatıyoruz? Şüphesiz imanımızın derecesi kadar; boy aynasında başka şey görünecek değil ya!

Dünya dolar ve boşalır; döviz yükselir, altın yükselir, gün olur başka şeyler yükselir ve düşer. İktisadın, kanaatin, tevekkülün değeri hiç düşmez; devirler onları deviremez…

İsraf üzerine akan ekonomik model nereye kadar dayanır, keza israf seline kapılmışlar da!

Kanaat kadere teslimdir, kadere teslim gayretten sonra olur, neticeye olur; çalışmaya değil. Zevk tembelliğinde boğulmuşlara kanaati anlatmak, hele iktisadı, tevekkülü anlatmak hiç de kolay olan şey değil!

Tevekkül nefsi devre dışı bırakmak; bu da ciddi bir eğitim, irade terbiyesinden sonra olur. Kim kendini rahatsız eder?

İnfak da kolay şeylerden değil, zekât asgarisi, fazlasını vermek yürek ister. Stok yapılacaksa iyilik stok yapılmalı yarın çok lazım olacak zira. Fakirlerin avuç içine bakılacağı gün uzak değil!

Yapabildiğin kadarıyla paylaşmak, düşküne destek olmak, hiç olmazsa gönül alıcı söz söylemek… İstediğin kadar stok yap; zararı yok, kimseye de zararı yok.

İsraf illa büyük şeylerde olmaz küçük şeylerle başlamalı, zaten küçük şeyler bir zaman sonra büyük oluyor. Risale sohbeti olan yerlerde plastikte su içiliyorsa “İktisat Risalesi” okunmuş ama ruhu yaşanmamıştır, salgın vs. bahane üretmek işin kolaycılığı, tevil tarafı!

Dünya israf ediyor; mühim olan senin dünyanda iktisat ne kadar yer ediyor?

Hazine üzerinde fukaralar ne hüzünlü bir durum; hazine haritası elinde iken aramayanlar, gayretsiz duranlar da aynı şekilde.

Hadi İktisat Risalesini okuyalım! Okuyalım da bir şeylere dokunsun, elimiz plastiklere uzanmasın, çöpler çoğalmasın! Çoğaltılacak küçük gibi görünen çok örnek var.

Bediüzzaman büyük adam, Risaleler yüksek bir ilim! Tamam da sen onlardan kendine ne devşiriyorsun, hayatına ne taşıyorsun?

Ayna senin aynan; hepimizin aynası. Cesareti olan bakar; kendi nefsine iki çift laf söyler!

  20.12.2021

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut