İki farz

AAA BU da mı dediğimiz günlerden geçiyoruz. Şaşılacak ne var bunda; her birimizin içinde nefis var ve her birimize şeytan musallat! Şimdiki zamanda olduğu gibi şerir insiler de her yönden saldırıyor.

Nefsi cezbe ile söylenmiş sözlerin tevil edilecek bir tarafı yok elbet; bütün gerçekliği ile ortada duruyor!

Caluta karşı Talut ordusunda olmak kurtuluş için yeter şart değil. Süreç devam ediyor zafere ulaşılmış değil; uyarı açık; o sudan içmeyin, içilecekse çok az için.

Azlar o sudan içmedi ve zafer o azlarla kazanıldı. Çokluğun yığınlığınla, varlığın kofluğuyla, şişkinliğin büyüklüğüyle kazanılmadı.

Savrulanları kınamak, kötülemek, dışlamak onları geri getirmez öteler, hatta daha da uzaklaştırır.

O duruma düşmek herkes için ihtimal ve yaşayan herkes için tövbe kapısı açık... Havl ve kuvvet sahibi Allah; diriden ölü, ölüden diri çıkarmaya kadir. Geceden gündüz, gündüzden gece çıkarmaya da...

İhlasın gayet yüksek kulesine çıkmak zor olduğu gibi o kulede durmak da zor. Zorlu yarış nefis gecesinden geçip “yakin” e erişinceye kadar devam ediyor zira.

Hem birimiz kendi iç alemimizde cihatla mükellef olduğumuz gibi dış alemde de emri bil ma'ruf nehyi anil münkerle mükellefiz. İkisi de farz; yıkılış dökülüş savruluşumuz farzlarda gösterdiğimiz ihmalden, sünnetten kopuştan.

Bir defa yapmakla biten değil her günde, her anda devam eden, devam edecek bir mücahede ve mücadelede gösterilecek gevşemenin nelere mal olduğu geçmiş çok örnekleri olduğu gibi şimdi de yaşayarak görüyoruz.

Ne acı!

Hannasların cirit attığı dünyada cihat terk edilirse acı çekmeye devam ederiz.

Umut o ki o sudan içmeyen azların aramızda olmasın. Rahmet-i İlahiden duamız çok zaman gösterdiği azlarla zaferi yeniden yaşatması.

Gün ki güneş doğuyor ümit devam ediyor. Gece ki ay parlıyor ümit devam ediyor vesselam.

  15.11.2021

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut