Hadiselerin inceliği

GÖRÜNÜR DÜNYA malum; fitnenin, ifsadın biri bitiyor biri başlıyor. Geçmişte de bundan pek farklı olmamış, muhtemelen yarın da farklı olmayacak; fark bazen çok şiddetlenmiş bazen azalmış!

Burası dünya ve imtihan alanı; karar mekânı değil!

Habil Kabil dersini iyi anlamak, Talut Calut mücadelesini iyi fikretmek, Peygamber kıssalarını iyi okumak, en başta Rehber-i Ekmel Resül-ü Ekrem’i (a.s.m.) iyi tanımak, Kur’an’ı yaren kabul etmek; fitnelere karşı başka nasıl korunur ve yakınlarımızı koruyabiliriz?

Hadiselerin detayını inmek, sebeplerle fazla ilgilenmek; gözü gönlü, zihni hissiyatı korumayı zorlaştırır; bilmeden yanlış hüküm vermekle adaletten uzaklaştırabilir.

“Pencerelerden seyret içine girme” boşuna denmemiş; keza “zalimlerin satranç oyunlarına bakmamak” da! Ne ki cazibesi çabuk içine çekiyor; bu da bir gerçeklik! Tövbe İstiğfar istiaze; bu daha büyük bir gerçeklik!

İki gerçeklik arasında düşe kalka ilerliyoruz; ileri menzilimiz hakikate erişmek. Havl ve kuvvet sahibi Rahman ü Rahim’in imdadı olmasa ne ilerleyebiliriz ne de fitnelerden koruna biliriz.

Bu idrak ve şuur hayatın bütün karelerini kapladığında kulluk miracı yakındır. Sözden öte gönlü bu kıvamda tutmak ve kıvamı devamlı kılmak meselesi en büyük mesele değil mi?

Bu bağlamda Taliban’ın Afganistan yönetime ele geçirmesini nasıl bakmalı, okumalı, ne kadar yakın, ne kadar durmalıyız? Hamaset ve hamakat uç yorumlarına kapılmadan, yapacağı icraatı bekleyip görmek daha isabetli olmaz mı?

Her şahıs kendi bağlamında, her hadise kendi içinde değerlendirilmeli değil mi? Temkin ve ihtiyatı elden bırakmamak daha isabetli hüküm vermeyi, çokça hikmet devşirmeyi sağlayacağı açık.

Klişe sözler her hadiseye, her şahsa birebir uymayabilir; doğru sözü mü budayacağız, şahsı mı örseleyeceğiz, hadiseyi mi yontacağız ya da akışı seyir mi edeceğiz?

“Dördüncü Mesele” güncelliğini koruyor, her hadiseyi bakarken ayrıca güncellenmeyi bekliyor. Dünya savaşlarını bakmamak kadar nasıl bakılması dersi var o bahiste. Hakikati hadiselerin içinde okumak; hadiseleri hakikatle okumak inceliği var vesselam.

  23.08.2021

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut