Neye değişiyoruz?

İYİLİĞE DÖNÜŞMEK, güzelliğe değişmek, doğruluğa yönelmekse değişim güzeldir; tekâmülde ilerleniliyor, iki günü eşit sayma ziyanında gerileniliyordur. Değişim yakalanmış, güzelleşme başlamış, iyilikte yürünülüyordur.

İnsanı kurtaracak olan böylesi bir değişimdir, dünyayı da! Mevsimlerin değişimi ve döngüsü; değişim yolunun seyrini gösteriyor; insan ve toplum bu seyrin dışında değil.

Katmerleşen sefahat seli; genel değişimin ne yönde olduğunu gösteriyor. Sanki virüs salgını yaşanmadı, sanki insanlar ölmedi; hastalık dersini almayanlar sokakları edebe değiştirmedi, neye değiştirdiği ortada! İbret nazar sahipleri virüs dersini aldı; güzelliğini arttırdı, iyiliğini çoğalttı, istikametini doğrulttu.

Her musibet değişim sancısı; kimi yücelir, kimi alçalır bu değişimde. Virüs bir musibetse sefahat de bir musibet, keza fitne de, ayak bağının çözülmesi de!

Değişime direnmek diye bir tercih yok; farklı okuma ve yorum getirme tercihi var. Hadiseler düz dünya çizgisi ile mi bakılıyor, ahiretle buluşturan bütüncül bakışla mı?

Ulvilikle süflilik arasında salınıp duruyor insan. Ne kadar salınsa da iki burçtan birinin çekiminde kalıyor; yüceliyor veya alçalıyor.

İyi amellerle yüceleceğimiz fırsat zaman dilimine girdik; Zilhicce ayı. İlk on günü küçük ramazan sayılıyor; gündüzü de kıymetli, gecesi de! Onuncu günü kurban; kurbiyetin zirvesi.

On günde değişir mi insan? Bazen “an”da değişir bazen yıllar geçer değişmez!

Ne yapılır on günde? Yapma arzusu olan çok şey yapar; salih amelini arttırır, ahlakını güzelleştirir, tövbesini çoğaltır, Allah için sevdiklerini ziyaret eder, sadakalarını ilaveler yapar, ilim meclislerine devam eder, şükrünü ziyadeleştirir...

Onuncu gün kurbanın ne olduğunu idrak eder; İbrahim (a.s.) nice değişimlerden sonra “Halilullah” olduğunu anlar.

Sancılı musibet değişimlerinden arınmış olarak çıkmak; ubudiyet yolunda ilerlemek demek.

Umumi salgın virüsten sonra sefahat salgını ile karşı karşıyız. Kurbanı idrak mı edeceğiz sahillerde mi serileceğiz; zilhicce hangi zihin sahilinde yaşanır?

Evet neye nereye değişiyoruz?

  12.07.2021

© 2021 karakalem.net, Hüseyin Eren© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut