VİCDANIN HÜKMÜ NETTİR: HAKKI OLAN HAKLIDIR

ÇOCUKLAR BÜYÜDÜKÇE hayalleri küçülür. Muhabir, top oynayan çocuğa sorar: “Büyüyünce ne olacaksın?” Çocuk cevap verir: “Gazze’de çocuklar büyümez ki!.”

Dünyada herşey inceldiği yerden kopar, bir tek zulüm en kalın olduğu yerden kopar. Eğer adalet olmazsa dünya cehenneme döner.[1] Anlaşılıyor ki, dünyayı Filistin’e çevirmek istiyorlar. Batı bu sefer ileri gitmedi, fazla ileri gitti.[2] Batılı teopolitik oyun kurucular, Tanrıyı kıyamete zorlamaktan bahsediyorlar. Oysa kıyamet kendi başlarına kopacak, haberleri yok! İnsanın cehennemi diğer insandır. “Tanrıyı güldürmek istiyorsan Ona planlarından bahset” der Woddy Allen, çok haklı…

“Hile, medeniyetin perdesi altında gizlenebilir.”[3] Kötü insanları iyi tanımadığımız için onları iyi sanıyoruz. Günümüzde zulümler de zulümlerden korunmak da ancak ilim sahibi olmakla mümkündür, başka bir şeyle değil. Zira ilim sahibi olamamak, modern köleliği doğuruyor. Yaşadıklarımız, bu şamarı yüzümüze çarpıp duruyor.

Hükm-ü Sultani olmadan cellat zarar veremez.[4] Gurur ve kibre düşenler, cellattan korkar. Evet, gurur oyalanmadır, korku dilsizdir. Ahirzamanın tam göbeğinde her şeyden korkan, sinekten bile korkan ama burnundan kıl aldırmayan bir nesile sahibiz. Oysa hakkı olan haklıdır. Hakkının yenmesini istemiyorsan, hakkın hatırını gözetmek zorundasın.

Vicdanlı insanları severim, saygı duyarım. İnsanlığın ruhunun buradan geldiğini düşünmüşümdür hep. Dünyanın bin türlü hali var. Hatalı olduğumuz anlar oluyor veya suç işlediğimiz zamanlar. Huzursuzluk duygusu her yanımızı kaplayıveriyor. Vicdan azabıyla dolduğumuz, içimizin ‘cızz’ ettiği anlar oluyor. Akıl bir sürü açıklama getirse de, nefis kendini temize çıkarmak için en olmayacak yalanlara cevaz verse de, vicdanın hükmü her zaman nettir. Kişinin aleyhinde bile olsa o, yalın hakikatin yanında yer alır. Daima doğrudan yanadır vicdan, adaletten yanadır.

“Gönlünde sakladığını içtenlikle seslendirirsen, düşüncende yalnız olmadığını görürsün.”[5]

Seslendirdim kardeşim…


Dip Notlar:

[1]. Clemenceau

[2]. Metin Karabaşoğlu

[3]. Bediüzzaman

[4]. Murat Can Kibiroğlu

[5]. Alev Alatlı

  28.10.2023

© 2021 karakalem.net, Aykut Tanrıkulu© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut