Düşünceler
önceki kitap sonraki kitap

Düşünce Dizisi

Bu kitap, hikmetli cümlelerle süslü bir fikir bahçesi... Yazar Metin Karabaşoğlu’nun ‘yazmadığı’ düşüncelerini içeriyor: yazmadığı, fakat farklı sohbet zeminlerinde dile getirdiği, bir kenara not düşülmüş ve daha sonra bir bütün halinde devşirilmiş düşüncelerini... Düşünceler’in sayfaları arasında yer almış her bir cümleyi bir çekirdek veya bir ağaç olarak algılayabilirsiniz. Her bir düşünce, kimimiz açısından yeni fikir açılımları için birer çekirdek, kimimiz açısından ise meyvelerinden yararlanacağı birer ağaç olacaktır belki de...


 Format: 176 syf.4. baskı (2018)13.5 x 21 cm.

20,00   -%3014,00


İÇİNDEKİLER

sunuş

teşekkür

BİRİNCİ BÖLÜM:

HERKES İÇİN

Tecrübeler

Nükteler

Muammalar

Arayışlar

Sorular

Bakış açısı

Çelişkiler

Şu anlar

Hayat üzerine

Derd-i maişet

Dünya-ahiret

Ölüme dair

Cennet-cehennem

Yaşadığımız günler

Ayrıntılar

İncelikler

Ölçüler

Dengeye dair

Adalet

Evlilik ve aile

Dostluklar

Hakikat çekirdekleri

Nüanslar

İKİNCİ BÖLÜM:

HERKESE ÖZEL

Kâinat üzerine

İnsana dair

Ruha dair

Melekler

Akıl-kalb-vicdan

Yakîn’in mertebeleri

Nefis üzerine

Şefkat

Ümit-Ümitsizlik

İmana dair

İbadetler

Dua üzerine

İstiğfar

Kader üzerine

Esma-i Hüsna

Kur’an’a dair

Hz. Peygamber hakkında

Asr-ı Saadet ve sahabiler

Risale-i Nur hakkında

Bazı risaleler üzerine

Bediüzzaman’a dair

Kelimeler, kavramlar

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM:

VESAİRE

Yazmaya dair

Bir yazara tavsiyeler

Kişiye özel mahrem notlar

Sonsöz yerine

Bu kitabın PDF formatındaki ilk sayfalarına, buradan ulaşabilirsiniz.


Metin Karabaşoğlu’yla tanışmamız 80’li yılların başlarında gerçekleşti. O sıralar ben üniversiteyi yeni bitirmiştim, o ise yeni başlamıştı. Kendisiyle dostluğumuz, arkadaşlığımız o günlerden bugüne eksilmeden, bilakis gelişerek devam etti. Bu yirmi küsur yıl içinde, yaşça ondan büyük bir arkadaşı olarak, onun hayat serüvenini yakından izleme imkânı buldum. Bir üniversite öğrencisinin nasıl bir yazara, sonra da bir editöre dönüştüğünü gördüm. Ve şu aşamada da onun bir yazar ve editör olmanın yanısıra, bir düşünür olduğunu söyleyebilirim.

Metin Karabaşoğlu’nun bu hayat çizgisine karşılık, kendimi hiçbir zaman bir yazar olarak hissetmedim. Fakat, Metin başta olmak üzere arkadaşlarımın, dostlarımın dilinden dökülen hakikatli sözleri istifade arzusu ile kayda geçirmeyi de kendime bir vazife bildim. Yirmi yıl boyu, hiçbir Risale sohbetini kağıtsız ve kalemsiz geçirmedim diyebilirim. Zamanla bu duyarlılık o şekilde gelişti ki, özel görüşmelerde veya telefon konuşmalarında dile gelen güzel sözleri de gün gün biriken defterlerime kaydetmeye gayret ettim.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Metin Karabaşoğlu ve diğer arkadaşlarımın sohbetlerimiz esnasında söyledikleri sözlerden ‘yakalayabildiklerimi’ defterime kaydederken, günün birinde bunların kitaba dönüşeceğini aklımın ucundan bile geçirmiyordum. Ama yıllar sonra birikmiş defterlere göz gezdirirken, içlerinde öyle cümleler, öyle düşünce incileri gördüm ki, bunların yalnız bana mahsus ve mahsur kalması haksızlık olurdu. Bu sebeple, defterlerin bir kısmını, incelemesi için Metin Karabaşoğlu’na verdim. Defterleri incelerken, önemli kısmı kendi ağzından çıkan ama onun bile unuttuğu notlar karşısında hayrete düştüğünü görmek, bu notları adım adım kitaplaştırmanın yararlı ve gerekli olduğu düşüncesini bende uyandırdı.

Bu defterlerde yer alan düşüncelerin önemli kısmı Metin Karabaşoğlu’na ait olduğu için, uzun zamandır kaydettiğim ve kaydetmeye devam ettiğim “Düşünceler”i içeren ilk kitap onun adını taşıyor. Sair arkadaşlarımızın kaydettiğim güzel düşüncelerini de, bir kitap hacmine geldiğinde, bu dizi içinde yayınlamayı düşünüyoruz.

Sözün kısası, bu kitap, yirmi yıldır gizlenmiş bir dua ve çabanın filizlenmesi niteliğindedir. Yine bu kitabın, ekilen hiçbir tohumun ve hiçbir çabanın boşa gitmediğine dair bir emsal teşkil ettiğini düşünüyorum.

Bu kitabı hazırlarken, “Düşünceler”i, o sözlerin söylendiği ortamda bulunamamış insanlara ulaştırıyor olmanın huzurunu da kalbimde hissettim. Bu sözleri söyleyeni ve onun söylediklerini önemsemiş olmaktan dolayı da çok mutluyum.

Düşünceler, size hikmetli cümlelerle süslü bir fikir bahçesi sunuyor. Kitabın sayfaları arasında yer almış her bir cümleyi bir çekirdek veya bir ağaç olarak algılayabilirsiniz. Kimbilir, bazılarımızın yeni fikir açılımlarına birer çekirdek, bazılarımız için ise meyvelerinden yararlanacağı bir ağaç...

Buyurun lütfen.

ABDULKADİR ÖZSOY
İstanbul, 8 Ağustos 2003
– Bu eser hakkında henüz bir yorum yapılmamış. İlk yapan siz olmak istemez misiniz?

  Teslimat : Güvenlik & Gizlilik : Tüketici Hakları : Sık Sorulan Sorular
 


© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut