Kur’ân Okumaları- 3: Firavuna Gideceksin
önceki kitap sonraki kitap

Kur’an Kitaplığı

Kur’ân-ı Hakîm’de en geniş sûrette anlatılan kıssadır Musa aleyhisselamın kıssası. Onun Firavun, aveneleri ve Benî İsrail ile yaşadığı imtihan, her çağın mü’minleri için bir ‘istikamet dersi’ niteliğindedir. Hz. Musa’nın Rabbinin emriyle Firavun’a gidişi ise, dikey ve yatay, iki düzlemde beraberce sürüp giden ortak zulme karşı, her iki düzlemde adalet çağrısının nasıl yapılacağını bize gösterir. Merkezinde Firavun’un yer aldığı ‘zulüm konsorsiyumu’nun bir ferdi olmamak; bilakis, merkezinde Hz. Musa’nın yer aldığı ‘adalet’ çizgisini hem âlemler Rabbi, hem de kulları karşısında hassasiyetle takip edebilmek için, Musa aleyhisselam kıssasından alınacak ne de çok ders var... Metin Karabaşoğlu’nun "Kur’ân Okumaları” serisinin üçüncü kitabı...


 Format: 208 syf.. baskı (2017)13.5 x 21 cm.

23,00   -%3016,10


Önsöz

BİRİNCİ BÖLÜM:

HAYATIN İÇİNDE KUR'ÂN

Düşenin dostu olmak

Sabır ve namaz

İnfak zamanı

Bir iftirayla gelen

İfk ile öğretilen

Herkes için adalet

Bir fâsık bir haber getirirse

İçerdekiler, dışardakiler

İKİNCİ BÖLÜM:

SÛRELER ARASINDA

Zuhruf-Yunus hattı

Bakara'yla öğretilen

Tevbe sûresiyle öğretilen

İsrâ sûresindeki mirac

Necm sûresindeki mirac

Kuşatma altında

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM:

KISSALARLA GELEN

İki yanlış, iki duruş

Yakub sabrı, Yakub ümidi

Arayış cümlesi, tasdik cümlesi

Ve şimdi Semûd!

Firavun'a gideceksin!

Firavun'a nasıl gidilir?

Firavun'a gidildiğinde

İktidar kokusu

İnsanlık onuru'na dair

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM:

KUR'ÂN ÜLKESİNDE KISA YOLCULUKLAR

Sabrın anahtarı

Toptancılığa reddiye

Ölümün anlamı

Boş söz ve yalan

Cuma dersleri

Sadaka sadakattir

Azlar ve çoklar

Güzel bir ayrılış

Sonsöz

Bu kitabın PDF formatındaki ilk sayfalarına, buradan ulaşabilirsiniz.


ÜÇBUÇUK YIL ARADAN SONRA, Kur’ân Okumaları dizimizin üçüncü kitabıyla yeniden karşınızdayız.

Kur’ân Okumaları—üçüncü kitap, birinci kitabın doğduğu şartların aksine, ikincisine benzer şartlarda doğdu.

Birinci kitap, doğrudan doğruya bu kitabın yazılarına adanmış ayların ardından günyüzüne çıkmıştı. İkinci ve üçüncü kitaplar ise, beş yıla yakın bir zaman aralığında farklı zamanlarda, farklı vesilelerle, farklı hâlet-i ruhiyeler içinde yazılmış yazıların biraraya gelmesiyle doğmuş bulunuyor.

Bu durumun bir kitap için özellikle dil ve üslup birliği açısından bazı olumsuzluklar içerdiğinin farkındayım. Dolayısıyla, en başta, bu durumu dürüstlükle ifade etmem gerekiyor.

Gönül isterdi ki, üçüncü kitabı, tıpkı birinci kitap için sözkonusu olduğu gibi, başlıbaşına bu kitaba ayırabileceğimiz ‘aylar’ bularak hazırlamış olalım. Ancak, müthiş bir yoğunlukla geçen son üç yılda, bu mümkün olamadı. Öte yandan, “Kur’ân Okumaları” havuzunda biriken yazıların orada burada unutulup gitmesine de vicdanımız razı olamadı. Kur’ân Okumaları—üçüncü kitap’ın sayfaları arasında ilerlerken, buna razı olamamakla vicdanımızın isabet ettiğini düşüneceğinizi umuyorum.

Yine de, Rabb-ı Rahîm’den dileğim odur ki, “dördüncü kitap” için akıl ve kalb havuzuna birikmiş olup bir kitap hacmini şimdiden aşmış bulunan hakikat nüvelerini sırf bu kitaba adanmış bir zaman diliminde hazırlayalım.

Sizi bu kitabın yazılarıyla başbaşa bırakmadan, son bir hususa daha değinmek isterim. Her kitabın bir yazarı olmakla beraber birden çok kahramanı vardır. Bu gerçek, bu kitap için de geçerlidir. Bu bakımdan, kitabın gün yüzüne çıkmasında emeği geçenler listesinde yer alan herkese teşekkür borçluyum. Benim Kur’ân’la tamamen özgür bir iklimde tanışmamı sağlayan annem ile babamdan başlayarak beni Kur’ân’la düşünmeye yönelten Risale müellifine, Kur’ân öğretmenim Salih Demir’e, Kur’ân hakikatlerini beraberce müzakere ettiğimiz sevgili arkadaşlarıma, Kur’ân’la ilgili eserleriyle bize yol haritası sunan büyük insanlara, okuma ve yazma eksenli bir hayat biçimini seçmemde yardımını her zaman minnetle andığım eşime, bu yazıların kitaplaşması yönündeki taleplerini defaatle dile getiren gönül dostlarına teşekkür ediyorum.

Sevgili ağabeyim Bahaeddin Sağlam ile sevgili kardeşim Salih Özaytürk’e ise, kitapta yer alan bazı açılım ve incelikleri kendilerine borçlu olduğum için ayrıca teşekkür etmem gerekiyor. Beni ilerleyen sayfalarda göreceğiniz İsrâ nüktesiyle tanıştıran Bahaeddin Sağlam’a, yayına hazırlık aşamasında kitabı okuyup yararlandığım açıklama ve uyarılarda bulunduğu için de teşekkür ediyorum.

Sözün kısası, kitapta yer alan güzellikler Kur’ân’ın malı olup pek çok insanın yardımıyla benim dünyama gelmiş bulunuyor. Bununla birlikte, kitapta yer alması muhtemel kusurlur bana aittir.

O yüzden, son tahlilde, meleklerin Rabbimize söylediği şu sözü benim de tekrarlamam gerekmektedir:

“(Rabbimiz!) Seni her türlü noksandan tenzih ederiz. Senin bize öğrettiğinden başka bilgimiz yoktur. Alîm Sensin, Hakîm Sen…”

METİN KARABAŞOĞLU
İstanbul, 1 Mayıs 2003
– Bu eser hakkında henüz bir yorum yapılmamış. İlk yapan siz olmak istemez misiniz?

  Teslimat : Güvenlik & Gizlilik : Tüketici Hakları : Sık Sorulan Sorular
 


© 2000-2021 Karakalem Yayıncılık Ltd. Şti.
Tel: (0212) 511 7141  GSM: (0543) 904 6015
E-mail: karakalem@karakalem.net
Program & tasarım: Orhan Aykut